--------------------- آموزشی بهتر - به نام تک ستاره عشقم
X
تبلیغات
زولا

جاکفشى بدوزیم


با دوختن این جاکفشى پارچه اى کم جا و کارآمد که از یک چوب لباسى در کمد آویزان مى شود به کفش هایتان سامان دهید. براى دوخت این جاکفشى به وسایل زیر نیاز دارید.

- یک قطعه پارچه کتان ضخیم به ابعاد 5/1*4/0 متر

- پارچه نخى (گلدار یا به دلخواه) در حدود 5/1 متر با عرض 90 سانتى متر

- نوار اریب با رنگ متناسب حدود 10متر

- ?? سانتى متر چسب پارچه

- نخ همرنگ پارچه ها

- سوزن ته گرد

- خط کش و مداد

- یک عدد چوب لباسى محکم

لبه هاى پارچه کتان را که بدنه اصلى جاکفشى را تشکیل مى دهد دو سانتیمتر از هر طرف تو بگذارید و با چرخ خیاطى بدوزید. 6مستطیل به ابعاد 66*33 سانتیمتر از پارچه گلدار ببرید. با دقت نوار اریب را از وسط عرض آن تا کنید و به همان ترتیب اتو بزنید. براى مغزى دوزى هر یک از جیب ها حدود 165 سانتیمتر نوار اریب لازم است. دو ضلع بلندتر هر یک از جیب ها را با نوار اریب، مغزى دوزى کنید؛ به این ترتیب که لبه پارچه را در میان تاى نوار اریب قرار داده و با سوزن ته گرد سنجاق کنید. سپس آن را به همان ترتیب با چرخ خیاطى در جاى خود بدوزید.

هر یک از جیب هاى پارچه اى را از وسط طول تا کنید تا اضلاع کوچکتر آنها بر روى هم قرار گیرند. سپس یک قطعه از نوار اریب را به اندازه این ضلع ببرید و لبه هاى پارچه را در میان تاى نوار قرار دهید و با سوزن ته گرد به همان شکل سنجاق کنید، سپس با دست کوک بزنید.

پارچه کتان ضخیم را از وسط طول تا کنید به طورى که روى اصلى پارچه به طرف بیرون باشد. با خط کش و مداد از خط تاى پارچه دو سانتیمتر پایین تر را علامت گذارى کنید و یک خط راست بکشید. این خط جاى دوخت اولین جیب را نشان مى دهد. درست در راستاى این جیب در طرف دیگر پارچه کتان تا شده نیز خطى رسم کنید.

در فاصله 5/17 سانتى متر از خط اول، خط دیگرى را رسم کنید و همچنین خطى دیگر در فاصله 5/17 سانتیمترى از خط دوم. در طرف دیگر پارچه کتان نیز خطوطى درست در پشت این خطوط علامت گذارى کنید. هر یک از جیب ها را با سوزن ته گرد روى خطوط علامت گذارى شده سنجاق کنید و سپس با چرخ خیاطى در جاى خود بدوزید. پس از دوخت، کوک لبه بالاى جیب را بشکافید. در آخر دو قطعه چسب پارچه را به اندازه عرض پارچه کتان ضخیم ببرید، دو طرف یکى از آنها را درست در پشت خط دوخت دو جیب اول از بالاى جاکفشى بدوزید و دو طرف دیگر را نیز در پشت دو لبه پایین پارچه کتان چرخ کنید.

جاکفشى را مطابق تصویر روى چوب لباسى بیندازید و با چسباندن دو نیمه جیب هاى پارچه اى به هم، آن را روى چوب لباسى ثابت کنید. در صورت تمایل مى توانید با دوختن یک جیب کوچکتر بر روى جیب اول جاکفشى جاى مناسبى نیز براى نگهدارى از پاشنه کش، واکس و برس کفش هایتان فراهم کنید.

 

-----------------

تزیین دستمال سفره به شکل گل

 

 

1- تا کردن دستمال سفره به شکل گل گرچه پیچیده و مشکل به نظر می رسد ؛ اما با کمی دقت ، بسیار ساده و آسان است. یک دستمال سفره پارچه ای مربع شکل به ضلع 40 سانتیمتر را در نظر بگیرید و ابتدا چهارگوشه دستمال را تا کرده ، بر روی مرکز آن قرار دهید.

2- این کار را یک بار دیگر انجام دهید و گوشه های به دست آمده را بر روی مرکز مربع قرار دهید. دستمال را برگردانید و برای سومین بار گوشه های آن را تا کرده و بر روی مرکز دستمال قرار دهید. گوشه های دستمال را با دست در مرکز مربع نگاه دارید.

3- در حالی که یک دست خود را بر روی گوشه ها در مرکز مربع نگاه داشته اید دست دیگر را به زیر یکی از گوشه ها برده و لایه اول را به طرف بیرون بیاورید تا مطابق تصویر به صورت مثلثی در بالای گوشه مربع قرار گیرد. این کار را در سه گوشه دیگر مربع نیز انجام دهید. سپس با گوشه های لایه بعدی دستمال در زیرگل نیز همین کار را انجام دهید تا چهار مثلث دیگر در میان گلبرگ ها تشکیل شود . بهتر است با قرار دادن یک ترشی خوری کوچک و زیبا در مرکز گل ، مانع باز شدن احتمالی تای دستمال شوید.

 

------

دستکش فر

اگر مرتباً از فِـر اجاقتان استفاده می کنید یک جفت دستکش فر بدوزید تا هنگام شیرینی پزی و کار با فر اجاق گاز ، دستانتان بر اثر حرارت آسیب نبیند.

مواد لازم

ـ پارچه طرح دار با ابعاد CM ??? ? CM ?? (از تکه پارچه های موجود در خانه و یا پارچه لباس های قدیمی نیز می توانید استفاده کنید)

ـ پارچه آستری با ابعاد CM ??? ? CM ??

ـ پشم شیشه لایه ای (متری) CM ?? ? CM ??

ـ لوازم خیاطی شامل نخ، سوزن، قیچی ، سوزن ته گرد، مداد

ـ کاغذ الگو

ـ نوار اریپ

روش دوخت

ابتدا با توجه به اندازه دست خود، دو شکل موجود در تصویر ? را بر روی کاغذ الگو طراحی کنید. سپس دور آن را ببرید و هر یک از آنها را به عنوان الگو بر روی پارچه طرح دار، پشم شیشه و پارچه آستری بیندازید و از هر کدام با احتساب ?? میلی متر جای دوخت در اطراف الگو، یک عدد برش بزنید. به این ترتیب از هر یک از الگوها سه عدد شکل دستکش شامل پارچه اصلی، پارچه آستری و پشم شیشه حاصل می شود.

ابتدا پارچه آستری بریده شده براساس الگو را از قسمت پشت بر روی میز و یا زمین پهن کنید و بر روی آن لایه پشم شیشه و در نهایت پارچه طرح دار اصلی را قرار دهید.

پس از آن که سه لایه بر روی هم قرار گرفت، روی پارچه طرح دار دستکش را به صورت طولی کوک هایی با فواصل مساوی بزنید. (تصویر? ) این کار دارای دو مزیت است: ?ـ مسیر چرخ کاری بر روی دستکش مشخص می شود؛

?ـ اکنون هر سه لایه محکم بر روی هم قرار دارند.

پس از مشخص شدن مسیر چرخ کاری در هر دو قسمت رو و پشت دستکش، با چرخ خیاطی روی خطوط کوک زده شده را به صورت مارپیچ (مانند تصویر ?) بدوزید.

سپس به اندازه ده سانتی متر از نوار اریب ببرید و به دو نیم تا کنید. به این صورت حلقه ای ایجاد می شود که توسط آن می توان دستکش را به هر قلابی در آشپزخانه آویخت. نوار اریب حلقه ای شکل را بر روی ساق یکی از وجوه دستکش (رو یا پشت) و بر روی داخلی ترین لایه (آستری) قرار دهید و با نخ و سوزن کوک بزنید. (تصویر ?)

نکته: اگر هنگام برش پارچه طرح دار، ساق دستکش را کمی بلندتر از بقیه قسمت های زیرین در نظر گرفته اید ابتدا مانند تصویر ? میزان اضافی آن را به اندازه بقیه لایه ها ( پشم شیشه و آستری) به طرف داخل برگردانید و با کوک ثابت کنید. هر دو وجه دستکش ( پشت و رو) را به صورت برعکس از قسمت روی پارچه طرح دار بر روی هم قرار دهید و با چرخ خیاطی دور تا دور دستکش را به جز قسمت ورودی ساق، به هم بدوزید. به این ترتیب، پس از برگرداندن، دستکش کامل حاصل می شود.

دوخت نوار اریب لبه ساق: ابتدا نوار اریب را به اندازه دور ساق دستکش به اضافه دو سانتی متر برای جای دوخت ببرید. سپس آن را به صورت عرضی تا کنید و یک قسمت آن را در زیر یک لبه ساق و نیمه دیگر را بر روی آن قرار داده و کوک بزنید. پس از پایان این کار، محل اتصال نوار اریب و پارچه دستکش را به صورت زیگزاگ بدوزید. برای این منظور از یکی از درزهای دستکش (ترجیحاً درز کناری که حلقه آویز برای آن در نظر گرفته شده است) شروع کنید و در همان محل نیز خاتمه دهید. (تصویر ?)

 

نظرات (4)
سه‌شنبه 20 تیر 1385 ساعت 03:22
سلام
مرسی از وبلاگتون
خیلی به من کمک کرد
یه تحقیق داشتم در مورد خیاطی توی کل اینترنت فقط وبلاگ شما مقاله داشت
واقعا ممنونم..
امتیاز: 0 0
دوشنبه 22 مرداد 1386 ساعت 12:36
از سایتتون واقعا استفاده مفیدی بردم سایتی کاملا فراگیر دارید ولی نمی دانم چرا اکثر عکسها باز نمی شود لطفا راهنمائی نمائید خیلی متشکرمی شوم اگر جواب دهید
امتیاز: 0 0
شنبه 27 بهمن 1386 ساعت 18:51
چرا عکسها باز نمی شوند؟
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 13 دی 1390 ساعت 23:12
چه فکر جالبی که در همه زمینه ها مطلب و عکس موجوده. کاش عکسا نیاز به فیلتر شکن نداشت
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
---------------- فروشگاه

لطفاً کمی صبر کنید ...

فروشگاه اینترنتی

پیشنهاد ما
محصولات برتر
محصولات جدید
Copyright © All rights reserved.