--------------------- طرز ساخت خمیر نمکی - به نام تک ستاره عشقم
X
تبلیغات
زولا

 طرز ساخت قاب با خمیر نمکی


 در قسمت قبل طرز تهیه ی قوری با خمیر نمکی را به شما آموزش دادیم.  در اینجا شما را با طرز ساخت یک مدل قاب آینه که می تواند به عنوان قاب عکس نیز مورد استفاده قرار گیرد آشنا می کنیم. همچنین درتصویر ، نمونه های دیگری از انواع قاب عکس و آینه را مشاهده می کنید که با همین روش ساخته می شوند. شما نیز می توانید با به کارگیری ابتکار و سلیقه شخصی خود انواع متنوعی از این قاب ها را با خمیر نمکی بسازید.

وسایل مورد نیاز:

- مقوا، قیچی، کاتر

- خمیر نمکی حدود 750 گرم

- وردنه

- سینی فر که کمی چرب شده باشد

- خلال دندان

- یک نی نوشیدنی بزرگ

- دستگاه سیر له کن دستی

- تعدادی صدف دریایی در اندازه ها و مدل های متنوع

- چند عدد مهره شیشه ای تخت یا دکمه صدفی

- چسب حرارتی و چسب سیلیکون

- رنگ آکریلیک یا گواش سبز، وارنیش

- قلم موی نقاشی ظریف

- یک قطعه آینه

طریقه ی ساخت

1- یک مربع به ضلع 5/20 سانتیمتر بر روی مقوا رسم کنید و مربعی به ضلع 5/11 سانتیمتر و هم مرکز با مربع اول در آن رسم کنید. مربع دوم را با کاتر بریده جدا کنید. سپس مربع بزرگ تر را نیز با قیچی ببرید و از صفحه مقوا جدا کنید. دو سوراخ در فاصله 5/2 سانتیمتر از لبه مربع در آن ایجاد کنید. خمیر را با وردنه باز کرده و الگوی مقوایی را بر روی آن قرار دهید. با کاتر به دقت ، خمیر را مطابق الگو برش دهید. با استفاده از خلال دندان جای میخ روی قاب را علامت گذاری کنید و سپس با استفاده از دهانه ی نی ، دو سوراخ گرد در نقاط علامت گذاری شده ایجاد کنید.

2- قاب خمیری را بر روی سینی فر قرار دهید. با استفاده از دستگاه فشاری سیر له کن رشته هایی از خمیر به صورت مرجان های زیر دریا بسازید و با کمک الگوهای ارائه شده از گیاهان دریایی قطعاتی به شکل برگ های کوچک و بزرگ این گیاهان از خمیر ببرید و آنها را با استفاده از مقدار کمی آب در نقاط مختلف قاب بچسبانید.

3- تعدادی صدف دریایی و چند عدد مهره شیشه ای یا دکمه صدفی را در قسمت های مختلف قاب ، مطابق شکل و یا بنا به سلیقه خود فرو ببرید.

4- بلافاصله قاب را در حرارت 100 درجه سانتیگراد در فر بپزید. پخت خمیر به این روش حدود 8 ساعت طول می کشد . برای تسریع در پخت می توانید از اجاق مایکروفر استفاده کنید . ( روش پخت خمیر نمکی در اجاق مایکروفر در قسمت قبل ذکر شده است).

ممکن است پس از پخت، مهره های شیشه ای از خمیر جدا شوند. در این صورت با استفاده از چسب حرارتی آنها را در جای خود بچسبانید. گیاهان دریایی را با رنگ سبز و قلم موی نقاشی رنگ کنید و پس از خشک شدن رنگ ، یک یا دو لایه وارنیش بر روی قاب بزنید. ممکن است به جای پخت قاب آن را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود در این صورت قاب را به جای سینی فر بر روی چند لایه روزنامه یا کاغذ خشک کن قرار دهید تا، آب موجود در خمیر زودتر جذب روزنامه شده و به خشک شدن خمیر کمک کند.

5- با استفاده از چسب سیلیکون ، آینه را از پشت به قاب بچسبانید. برای آویزان کردن قاب آینه به دیوار می توانید از سوراخ های ایجاد شده برای نصب با میخ استفاده کنید یا یک قطعه ریسمان کنفی را از پشت قاب عبور دهید و دو سر آن را از سوراخ ها بیرون آورده گره بزنید و از این ریسمان برای آویزان کردن قاب استفاده کنید.

 

 

 *************************** 

 طریقه ی ساخت جا شمعی با خمیر نمکی


یکی از وسایل زینتی جالب و متنوعی که می توان با خمیرنمکی ساخت انواع جاشمعی است. این جا شمعی ها را می توان در هر اندازه و به هر شکلی ساخت و حتی می توان مجموعه جالبی از آنها را برای زینت بخشیدن به میزغذای میهمانی ها مورد استفاده قرار داد. در اینجا مراحل ساخت یک جا شمعی به عنوان نمونه ارائه شده است.

وسایل مورد نیاز:

-350 گرم خمیر نمکی

- وردنه

- سیرله کن فشاری دستی

- سینی فر

- شمع

- رنگ گواش یا آکریلیک به رنگ های دلخواه قالب یا الگوی مقوایی برگ و گلبرگ

- قلم مو

- وارنیش

- یک قطعه پارچه نرم

- چسب مایع

1- مقداری از خمیر را با وردنه به ضخامت 6 میلی متر باز کنید و دایره ای به قطر 12 سانتی متر از آن ببرید، سینی فر را کمی چرب کرده دایره خمیری را بر روی آن قرار دهید. دایره دیگری به قطر حدود 10 الی 15 میلی متر بزرگ تر از قطر شمع مورد نظر ببرید و آن را در مرکز دایره اول( یا بنا به دلخواه خود در یک طرف آن) قرار دهید. شمع را در وسط دایره دوم قرار داده و کمی فشار دهید تا در خمیر فرو برود. از آنجا که خمیر هنگام پخت یا خشک شدن کمی جمع می شود ، شمع را در جای خود اندکی حرکت دهید تا جای آن کمی بازتر و بزرگ تر شود. شمع را از میان خمیر خارج کنید.

2- با استفاده از قالب برگ یا الگوهای مقوایی که از روی برگ طبیعی می توان تهیه کرد ، تعدادی ( حدود 20 عدد ) برگ از خمیر بریده و آنها را بدون رعایت نظم خاصی بر روی دایره ی خمیری که در سینی فر گذاشته اید بچسبانید . برگ ها را در جهات مختلف بر روی جا شمعی بچسبانید و به بعضی از آنها کمی پیچ و تاب بدهید تا طبیعی تر به نظر برسند . اگر از الگوی مقوایی برای بریدن برگ ها استفاده می کنید پس از بریدن برگ خمیری لبه های آن را با قیچی به صورت مورب برش های کوچک بزنید تا حالت کنگره ای لبه ی برگ طبیعی را پیدا کند .

3 – سپس تعدادی گلبرگ به شکل گلبرگ های گل مورد نظرتان از خمیر ببرید . مقداری از خمیر را با سیر له کن به صورت رشته های باریک در آورید و از آنها به عنوان یک دسته پرچم در مرکز گل ها استفاده کنید . گل را مطابق سلیقه خود بر روی برگ های دور شمعدان با کمی آب بچسبانید.

4- جا شمعی را در فر با حرارت 80 تا 100 درجه سانتی گراد به مدت حدود 6 تا 8 ساعت بپزید یا بر روی چند لایه روزنامه یا پارچه قرار داده در مجاورت جریان هوا قرار دهید تا خشک و سخت شود. سپس جاشمعی خمیری را با قلم مو و رنگ های آکریلیک و گواش رنگ کنید. پس از خشک شدن کامل رنگ ، یک لایه وارنیش بر روی جا شمعی بزنید.

5- در پایان کار پس از خشک شدن کامل وارنیش یک دایره به قطر 12 سانتی متر از پارچه ببرید و آن را با چسب به زیر جاشمعی بچسبانید تا مانع ایجاد خط توسط خمیر بر روی سطح مبلمان و میز شود. سپس شمع مورد نظر را در جاشمعی قرار دهید و به خاطر داشته باشید که قبل از رسیدن شعله به جا شمعی آن را خاموش کنید و هرگز بدون نظارت شمع روشنی را در این جا شمعی رها نکنید. این جا شمعی را می توانید با انواع میوه ها و یا عروسک های خمیری نیز تزئین کنید. همچنین با خمیر نمکی می توانید انواع آویزهای دیواری، عروسک های خمیری ، چسب یخچال و بسیاری وسایل زینتی دیگر بسازید. 

 

 

****************** 

قوری‌ ساعتی! 

 

خمیر نمکی که بسیار سادده م آسان تهیه می شود وطرز تهیه آنرا به طور کامل در صفحات جانبی (هنر در خانه ) قبلا به طور مفصل توضیح داده ام.این‌ خمیر برای‌ بازی‌ بچه‌ها نیز مناسب‌ است. بگذارید آنها هم‌ از ساختن‌ و خلاقیت‌ لذت‌ ببرند.

وسایل‌ لازم:

- کاغذ آلومینیوم‌

- 2 فنجان‌ آرد

- 2 فنجان‌ نمک‌

- 2 قاشق‌ غذاخوری‌ روغن‌نباتی‌

- 1 فنجان‌ آب‌

- سیم‌ گلسازی‌

- رنگ های‌ گواش: آبی‌ و کرم‌ (دلخواه)

- براق ‌کننده: کیلر

- کاغذ مومی‌

- کارخانه‌ ساعت‌ : بخش‌ اصلی‌ ساعت‌ به‌ همراه‌ عقربه‌ها، که‌ می توان از‌ ساعت ‌سازی ها یا ساعت‌فروشی ها خریداری نمود.

  

1. قسمت‌ خارجی‌ یک‌ کاسهِ پلاستیکی،‌ ملامین، نسوز یا فلزی‌ را با کاغذ آلومینیوم‌ بپوشانید.

2. آرد، نمک، روغن‌ و آب‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و خمیر به‌ دست‌آمده‌ را ورز دهید. سپس‌ خمیر را پهن‌ کنید و یک‌ دایره‌ کمی‌ بزرگتر از کاسه‌ از آن‌ جدا سازید و روی‌ کاسه‌ را با آن‌ بپوشانید. سوراخ‌ دایره‌ شکلی‌ در مرکز کاسه‌ به‌ وجود آورید.

  

3. کمی خمیر را به‌ صورت‌ مفتول‌ بلند و باریکی‌ برای‌ فرم‌ دادن‌ در ِ قوری‌ و کف‌ آن‌ بسازید و شکل‌ دهید. قبل‌ از قرار دادن‌ هر قطعه‌ روی‌ قطعهِ اصلی، سطوح‌ را نمناک‌ کنید و سپس‌ با فشار دست‌، تکه مزبور‌ را به‌ بدنهِ اصلی‌ متصل‌ سازید.

  

4. لولهِ قوری‌ را نیز شکل‌ دهید و به‌ آن‌ اضافه‌ نمایید. به‌ وسیلهِ یک‌ قالب‌ شیرینی، گـُل هایی‌ را به‌ جای‌ اعداد ساعت‌ بر خمیر حک‌ نمایید. بر روی‌ در و کف‌ قوری‌ نیز به‌ وسیلهِ یک‌ جسم‌ نوک ‌تیز (یخ ‌شکن) نقاطی‌ ایجاد کنید.

5. قوری‌ را روی‌ کاغذ مومی‌ در فر با حرارت‌ 110 درجه سانتیگراد یا 225 درجه فارنهایت‌ برای‌ مدت‌ دست‌ کم‌ 5 ساعت‌ قرار دهید: پس‌ از یک‌ ساعت‌ ِاول‌، آن‌ را بیرون‌ آورید و اجازه‌ دهید سرد شود.

  

یک‌ تکه‌ سیم‌ گلسازی‌ را به‌ شکل‌ دسته‌ قوری‌ درست‌ کنید و آن‌ را با خمیر بپوشانید و به‌ بدنهِ قوری‌ متصل‌ نمایید.

  

6. دوباره‌ قوری‌ را برای‌ مدت‌ 4 ساعت‌ به‌ داخل‌ فر برگردانید. سپس‌ آن‌ را بیرون‌ آورید و اجازه‌ دهید کاملاً سرد شود. آن‌ گاه‌ به‌ آرامی‌ و با دقت‌ هرچه‌ تمامتر کاسه‌ را از خمیر که‌ حالا سرد شده‌،‌ جدا نمایید. بدنهِ قوری‌ را با رنگ‌ کِرِم‌ و گـُل ها را با آبی‌ رنگ‌ آمیزی‌ نمایید.

  

7. سپس‌ با قلم‌ مو چند لایه‌ کیلر بر روی‌ آن‌ بزنید. می‌ توانید از اسپری‌ کیلر که‌ در رنگ‌ فروشی ها موجود است‌ استفاده‌ و چندین ‌بار اسپری‌ کنید. اما توجه‌ نمایید چه‌ با قلم ‌مو و چه‌ با اسپری، بین‌ هر لایه‌ مدت‌ زمان‌ کوتاهی‌ را برای‌ خشک‌ شدن‌ رعایت‌ کنید. حالا بدنهِ ساعت‌ و عقربه‌ها را در جای‌ خود قرار دهید. 

 

 

************** 

 طرز تهیه ی خمیر نمکی و طریقه ی ساخت ظروف زینتی با آن


 

خمیر نمکی خمیری فرم پذیر است که به راحتی با حداقل مواد که در هر آشپزخانه ای یافت می شود تهیه می شود و با آن می توان تزئینات و وسایل بی شماری ساخت. این خمیر علاوه بر خاصیت فرم پذیری فوق العاده و نیاز به هزینه ناچیز پس از پخت نیز دارای استحکام قابل ملاحظه ای است که موجب می شود وسایل ساخته شده از آن برای مدت ها قابل نگهداری و استفاده باشند. کافی است یک بار روش تهیه و کار با آن را فرا بگیرید و سپس با تکیه بر خلاقیت و سلیقه خود از آن برای ساخت وسایل تزئینی بی شمار و نامحدود سود ببرید. برای تهیه خمیر نمکی به مواد زیر نیاز دارید:

270 گرم آرد سفید (دو پیمانه سر صاف)

320 گرم نمک آشپزخانه (یک پیمانه سر صاف)

180 میلی لیتر آب (سه چهارم پیمانه)

2 قاشق چایخوری روغن مایع طباخی

برای تهیه این خمیر ابتدا مواد خشک را در ظرف بزرگی ریخته آب را اضافه کنید. مواد را با دست خوب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را حداقل به مدت 10 دقیقه تمام ورز دهید تا کاملاً فرم پذیر شود. برای آزمایش آمادگی خمیر، مقدار کمی از آن را در دست گلوله کنید. اگر گلوله ترک نخورد و ازهم باز نشد خمیر آماده کار است.

از این خمیر می توانید فرم های تزئینی جالبی بسازید. برای ساختن فرم های مسطح مانند قلب، ستاره  و برگ های مختلف ، ابتدا خمیر را با وردنه به قطر 6 میلیمتر باز کنید و سپس با استفاده از قالب های شیرینی یا الگوهای مقوایی که خودتان ساخته اید طرح های دلخواه را در آورید و برای ساختن فرم های حجیم مانند خوشه های انگور و یا انواع دیگر میوه ، پس از گلوله کردن خمیر می توانید به راحتی با انگشتان دست به آن فرم دهید. برای چسباندن خمیر از مقدار کمی آب استفاده کنید و با قلم مو به آن بزنید. رنگ آمیزی خمیر را به دو صورت می توانید انجام دهید. یک روش رنگ کردن خمیر ، قبل از ساخت مدل ها است که با افزودن مقداری رنگ گواش به خمیر و ورز دادن آن به راحتی خمیر به رنگ دلخواه شما در خواهد آمد. روش دیگر رنگ آمیزی پس از ساخت و پخت مدل خمیری است . به این ترتیب که پس از پخت و سرد شدن مدل ، آن را با استفاده از رنگ گواش و قلم مو رنگ آمیزی می کنند.

برای پخت خمیر ، مدل ها را در سینی فری که از قبل کمی چرب کرده اید، بچینید و سینی فر را برای مدت نسبتاً طولانی (حدود 4 تا 10 ساعت بسته به قطر مدل خمیری و ابعاد آن) با درجه حرارت بسیار کم ، معادل 100 درجه سانتی گراد یا 250 درجه ی فارنهایت در فر قرار داده بپزید تا کاملاً سخت شود . چنان چه درجه حرارت فر شما بیشتر از 100 درجه سانتی گراد است زمان پخت را کاهش دهید تا خمیر نسوزد. پس از سخت شدن مدل های پخته شده ، فر را خاموش کنید و اجازه بدهید مدل ها در فر خاموش بمانند تا به تدریج سرد شوند. پخت مدل های ساخته شده با خمیر نمکی را می توانید با اجاق های ماکروفر سریع تر انجام دهید. به این ترتیب که مدل های خمیری را در ظرفی چیده در ماکروفر قرار دهید و درجه آن را بر روی قدرت بسیار کم یا ذوب یخ اتوماتیک بگذارید و هر 5 دقیقه یک بار در آن را باز کنید. بگذارید خمیر چند دقیقه در ماکروفر خاموش بماند و دوباره 5 دقیقه دیگر به ماکروفر زمان بدهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا خمیر پخته و سخت شود. مدت زمان حرارت دادن برای مدل های مختلف به تناسب قطر و مقدار خمیر آنها متفاوت است و معمولاً از 30 تا 60 دقیقه است.

مدل های ساخته شده از خمیر نمکی را می توانید به جای پختن در مجاورت هوا نیز خشک کنید ولی در این صورت وسایل ساخته شده شکننده تر بوده و از استحکام کمتری برخوردار خواهند بود. مدل های خمیر را بلافاصله پس از ساخت بپزید و هر بار به اندازه مورد نیاز خمیر درست کنید چون خمیر نمکی برای مدت طولانی قابل نگهداری نیست.

حال که با روش تهیه و پخت این خمیر آشنا شدید ایده هایی برای استفاده از آن به شما پیشنهاد می کنیم. یکی از موارد استفاده از خمیر نمکی ساخت ظروف زینتی است که به عنوان ظروف آجیل، نان، میوه و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده هستند. برای ساخت ظرف آجیلی که در تصویر مشاهده می کنید ، پس از تهیه خمیر به اندازه داده شده  در دستور بالا ، ابتدا دو سوم از آن را با وردنه بر روی سطح صافی که کمی آرد روی آن پاشیده اید باز کنید به طوری که قطر آن به 6 میلیمتر برسد. با دقت خمیر را بلند کنید و بر روی ظرف گودی که قطر دهانه آن حدود 20 سانتیمتر باشد و داخل آن را قبلاً چرب کرده اید قرار دهید. به آرامی خمیر را با دست بر روی ظرف بکشید به صورتی که فرم داخل ظرف را بگیرد . خمیر اضافه دور ظرف را از لبه ظرف بریده و جدا کنید.

دو لوله خمیری به ضخامت 7 میلیمتر درست کنید و با پیچیدن آنها به دور هم یک طناب خمیری را دور ظرف بر روی لبه آن بچسبانید. با استفاده از قالب یا الگوی مقوایی برگ ، تعدادی برگ از خمیر بریده جدا کنید. با نوک یک کارد خطوط رگ برگ آن ها را مشخص کنید. برگ ها را مطابق تصویر با کمی آب بر روی قسمت های مختلف طناب خمیری بچسبانید. سپس با دست تعدادی لیمو از خمیر بسازید و در انتهای هر کدام یک عدد دانه میخک فرو ببرید تا مانند محل اتصال لیمو به شاخه به نظر برسند و لیموها را نیز به همان ترتیب و مطابق تصویر بر روی برگ ها بچسبانید . در آخر با استفاده از قالب های کوچک شیرینی تعدادی گل ریز از خمیر در آورید و در میان لیموها و برگ ها بچسبانید.

ظرف خمیری را بلافاصله در فر با درجه حرات 100 سانتی گراد قرار دهید و به مدت چند ساعت بپزید تا کاملاً سخت شود. در طول ساعت اول پخت هر چند گاه یک بار به ظرف سر بزنید . چنانچه در قسمت داخل ظرف ، خمیر به صورت حبابی باد کرد ، آن را با یک سوزن سوراخ کنید تا هوای جمع شده در زیر خمیر خارج شود. پس از پخت و سرد شدن ظرف خمیری ، آن را از ظرفی که به عنوان قالب مورد استفاده قرار داده بودید جدا کنید و ظرف را مطابق تصویر با رنگ های گواش و قلم مو رنگ آمیزی کنید. پس از خشک شدن رنگ در صورت تمایل می توانید چند لایه وارنیش  روی ظرف بزنید که هم آن را براق تر می کند و هم مانع نفوذ رطوبت در ظرف می شود.

ساخت عروسک گوسفندیبا خمیر نمکی(2)
************** 
 
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
---------------- فروشگاه

لطفاً کمی صبر کنید ...

فروشگاه اینترنتی

پیشنهاد ما
محصولات برتر
محصولات جدید
Copyright © All rights reserved.